טיול קרוואנים באירופה

  
טריפדיה

קטגוריה מארגן מדינה
חודש שפה סוג הטיול
הצטרף לרשימת התפוצה שלנו
שם
דוא"ללפני הכול צריך לקחת בחשבון שטיול קרוואנים לא מתאים לכול אחד ולכל משפחה. אבל הוא מאוד מתאים למי שרוצים לטייל מחוץ לערים, בטבע ובכפרים. הטיול הזה גם לא מתאים למי שחושבים לערוך אותו משיקולי חיסכון משום שהוא לא בהכרח זול יותר, הוא פשוט אחר ומספק חוויה של טיול מסוג אחר.


טיול כזה מתאים למשפחות שלא נרתעות משהייה ביחד במשך 24 שעות ביממה, מספר ימים רצופים. הוא מתאים למשפחות בהן חלוקת הנטל והתפקידים מתקבלת על ידי כל אחד מחבריה בשמחה ובהנאה, גם אם איננה שוויונית. הוא מתאים למי שמוכנים לטיול פחות מכופתר ופחות מתוכנן, לכאלה שמוכנים לקבל מידה של חוסר וודאות וחוסר תכנון מוקדם. הוא מתאים למי שלא מבקשים לערוך טיול של מראות ואתרים אלא רוצים לשלב גם הנאה של שהייה במקום אחד, של זמן שנמתח לאיטו ובשלווה.


באופן ברור עומדים לרשות מי שמעוניינים בכך, אפשרויות שונות לשכירת הקרוואן, ברמות נוחות ומחירים שונות. ברור שהדבר נקבע על פי גודל המשפחה, גיל הילדים והתקציב. אבל המתעניינים יגלו שמרחב האפשרויות בשכירת הקרוואן הוא גדול מאוד ולכך נקדיש עצמנו הפעם: איך לבחור את הקרוואן הנכון והמתאים לנו.


ההחלטה הראשונה שיש לעשות נוגעת לעניין סוג הקרוואן מבחינת "נגרר או ממונע". לכל אחד היתרונות והחסרונות שלו, שניהם אינם מחייבים רישיון נהיגה מיוחד, רישיון מסוג 2 לרכב פרטי יתאים לקרוואן רגיל. הממונע שנקרא  MOTORHOME מאפשר תנועה מיחידת המגורים לתא הנהיגה במהלך הנסיעה בעוד שבשני, הנגרר, לא מתאפשר מעבר מתא הנהיגה ליחידת המגורים בזמן נסיעה שכן הוא מופרד מהרכב הגורר. הממונע, הנפוץ יותר באירופה, עשוי לשכן 2-7 מטיילים כשבדרך כלל נמצא דגמים לארבעה עד חמישה אנשים. הקרוואן הזה נוח יותר לתמרון ולנהיגה אבל השני, לעומת זאת, מאפשר ניתוק של קרון המגורים מהרכב כדי לאפשר תנועה נוחה ופשוטה עם הרכב לטיולים באזור או בעיר סמוכה לחניון. הממונע מכיל בדרך כלל מערכת מים, חשמל, גז, ניקוז לביוב, מטבחון עם מקפיא ומקרר, כיריים ומיקרוגל. הוא מכיל גם מערכות שמע כשהמפוארים יותר כוללים גם טלוויזיה ווידאו. ברובם ניתן למצוא שירותים ומקלחון עם מים חמים. מכאן אנחנו למדים שיש בכל קטגוריה קרוואנים מפוארים יותר ומפוארים פחות. ישנם קרוואנים לזוג אחד וישנם לשני זוגות. הנתון הבא שיש לבחור בו מתייחס לסידור המיטות. ישנם קרוואנים עם מיטות יחידות וישנם עם מיטות כפולות ואנחנו יכולים לבחור כל קומבינציה שנראית לנו כמו למשל מיטה זוגית אחת ושתי מיטות יחיד וכד'. שימו לב שישנם כאלה שהם בעלי מיטות קומותיים. כאן ישנם קרוואנים שיצריכו מעט יותר עבודה בחניון משום שהם בעלי דופן נפתחת וישנם כאלה שלא מצריכים פתיחת הדופן לשינה. יותר מאוחר נתייחס לעניין החניונים אבל כבר עתה נציין שמומלץ לבחור מראש בקרוואן שמצויד בגנראטור, כולל מיכל דלק למילוי. מומלץ לוודא שפינת האוכל של הקרוואן ניתנת להקמה מחוץ לקרוואן לנוחות גדולה יותר.


באשר לנהיגה – שימו לב שיש לציין בהזמנה אם מדובר בנהג צעיר או לא, ציינו בהזמנה בעיקר לטובת עניין הביטוח, את גילו של הנהג. אגב, הביטוח הבסיסי מכסה את הקרוואן על ציודו כמו בשכירת כל רכב אחר. הקפידו לציין את העדפתכם לגבי ההילוכים – אוטומטיים או רגילים. מיקום המזגן משפיע על המחיר ועל איכות החיים בחופשה, אם כי לא באופן משמעותי. ישנם קרוואנים עם מזגן עילי על גבי גג הקרוואן שהם מטבע הדברים רועשים יותר וישנם כאלה שממוקמים מעל תא הנהג. נתון שרבים נוטים לשכוח אותו אבל הוא משמעותי מאוד הוא גיל הקרוואן. באופן כללי נראה מקרוואן שגילו מעל לשנתיים עלול להיחשב 'מבוגר' אף כי הוא לא בהכרח איכותי פחות, ישנם גם אלה שאך יצאו בשנה האחרונה מבית החרושת וברור שאלה יהיו תמיד מצוידים בשכלולים האחרונים. אם אתם מהסוג ההרפתקני, בקשו קרוואן 4X4 (עולה יותר) ובחורף המושלג וודאו שהרכב מצויד בשרשראות שלג.
המחיר – המחיר ינוע בין 80 יורו ליום ל-150 יורו ליום עבור קרוואן לארבעה איש בעונה. שלא בעונה יצנחו המחירים בצורה דרמטית בשיעור של כ-50 יורו! אפשר לנצל את ירידת המחירים שלא בעונה להוזלת הטיול או לשכירת קרוואן גדול, מרווח או מפואר יותר.
בהזמנת הקרוואן נסו לבחור באתרים או סוכנויות שמאפשרות לצפות בצילום של הקרוואן ובתרשים של הסידור הפנימי שבו.


כאמור, הביטוחים הבסיסיים כלולים במחיר הקרוואן, אבל ישנה אפשרות לביטוח מורחב שמקטין את ההשתתפות העצמית במקרה הצורך. שימו לב לכך שבמקרים רבים מדובר ברכב רחב יותר מזה שאליו אתם רגילים וגדול יותר ובמיוחד אם מדובר בנגרר, הנהיגה בו מסורבלת ומסובכת יותר מה שמגדיל כמובן את הסיכוי לפגיעה בקרוואן. מסיבה זו למתחילים מומלץ לשקול ברצינות הרחבת הביטוח. הרישיון הדרוש הוא כאמור סוג 2 רגיל ורישיון בין לאומי. חשוב לדעת שהרישיון מסוג 2 הרגיל מתאים לנהיגה ברכב עד משקל 3.5 טון באירופה. המגבלה באירופה היא עד 3.5 טון ולא עד 4 טון כנהוג בישראל.


זהו, הזמתם את הקרוואן שמתאים לכם ואתם מגיעים לאתר ההשכרה. כאן וודאו שקיבלתם את מה שהזמנתם ואת כל האביזרים הנלווים שדרושים לכם ושהזמנתם. כמו בכל רכב שכור עשו סיבוב מסביב לקרוואן וודאו שאין כל נזק או שבר בצמיגים, בגוף הקרוואן בגג ובתחתיתו ובשמשותיו. וודאו שהכול כלול בפוליסת הביטוח. וודאו מראש שיש בקרוואן מספיק מקום לכול הציוד שאתם מתכננים לקחת, אם לא יש לשקול שכירת קרוואן אחר או דילול בציוד. וודאו שיש בקרוואן מספיק מקום שינה לכולם ושכל האביזרים עובדים כנדרש ושאתם יודעים כיצד להפעיל ולהשתמש בהם. חשוב מאוד לצלם את חוץ הקרוואן ואת תוכו בעת הקבלה כדי לאפשר הוכחת מצבו במקרה בעת תחילת השכירות במידת הצורך. בידקו את המנוע כדי לוודא שאין נזילות שמן או מים. מומלץ לשם החיסכון לקבל קרוואן מתודלק במלואו ובעל מיכל גז מלא ולהקפיד להחזירו באותה צורה שכן מילויו בהחזרה על ידי חברת ההשכרה יהיה יקר יותר. אנחנו מזכירים כאן את העובדה שבניגוד להשכרת רכב, קרוואנים מוחזרים באותה נקודה בה נאספו כך שהטיול צריך להיות מתוכנן בצורה מעגלית תואמת. שימו לב לתנאי השכירות באשר להגבלת קילומטרז' אם ישנה, כך שהטיול יותאם לה.
בפרק הבא נעסוק בחניוני קרוואנים.

 

כל הכתוב כאן לגבי גיל נהג רשיונות ועלויות נכון ליום כתיבת המאמר.
יש לבדוק כל אשר דורש בדיקה לפני היציאה מהארץ ולא להסתמך רק על הכתוב באתר זה.