מושגי סקי

  
טריפדיה

קטגוריה מארגן מדינה
חודש שפה סוג הטיול
הצטרף לרשימת התפוצה שלנו
שם
דוא"ל

מושגי סקי

Share |


ביטוח
לפני הכל נתחיל בביטוח שיש לעשות בארץ, עוד לפני היציאה לחופשת הסקי. חשוב והכרחי לעשות ביטוח טוב המיועד במיוחד לסקי.  מומלץ לא להתפשר ולעשות את הביטוח עם הכיסוי הרחב ביותר שכן הספורט הזה עלול לזמן פציעות, פינויים ואשפוזים. את פרטי הביטוח קחו עמכם וודאו שהוא כולל מענה של 24 שעות.

בחירת מסלול הגלישה
לפני שניגש למסלולים נערוך אבחנה שין שתי קבוצות סוגי הסקי העיקריים: סקי אלפיני (ALPINE SKI) וסקי מישור (CROSS COUNTRY או NORDIC SKI).

משעשינו זאת ניגש להכיר מסלולים:
במפות מצויינים מסלולי הגלישה באמצעות צבעים המבטאים את מידת הקושי ואת המיומנות הנדרשת, כן מצוין השיפוע (בדרך כלל הקטע התלול ביותר) באחוזים, כן מציין צבע המסלול את רוחבו:

מסלול ירוק (Bunny slope) הוא מסלול מתון המיועד למתלמדים ולמתחילים (BGINNERS). גם המסלולים הכחולים הם בעלי שיפוע מתון וגם הם מיועדים למתחילים. המסלולים האדומים הם, כמובן, בעלי שיפוע תלול יותר ומיועדים לבעלי ניסיון של מספר שבועות בדרך כלל (INTERMIDIATE) . המסלולים השחורים מיועדים למקצוענים (ADVANCED) המסוגלים לשלוט בגלישה גם במדרונות תלולים.

מסלולי אוף פיסט (OFF PISTE או OFF TRAIL) הם מסלולים שאינם מסומנים ואינם מטופלים כך שהם עלולים לזמן הפתעות וסכנות ועל כן הגלישה בקבוצות בלבד ובליווי מדריך.

מוגול (mogul או BUMPS) ערימה או תלולית של שלג, מומלץ לעקוף.

פאודר (powder) שלג רך שטרם הודק על ידי גלישה של אחרים, נעים ונח לגלישה.

סלאש (SLUSH) כמו ברד שנוצר מעירוב של מים ושלג וגורם לגלישה איטית יותר, נראה כמו שלולית לפעמים.

סקי אין-אאוט (OUT/SKI IN) אפשרות לגלישה מפתח המלון ממש.

קו נפילה (FALL LINE) קו ישר מקצה נתיב הגלישה בפסגה לתחתית המדרון.

גלייד סקי (GLADE SKI) גלישה בין עצים או סלאלום (SLALOM), מיועד למתקדמים ומנוסים.

גרומינג (GROOMING) הכנת מסלולים לגלישה על ידי סקי פטרול (SKI PATROL) הם הצוותים האחרים לאחזקה ולתפעול המסלולים.

רטס (RUTS) סימנים בנתיב שלג אחרי שרבים גלשו בו.

טראוורס (TRAVRSE) גלישה לאורך הרים במקום במורד ההר.

שלג עמוק (DEEP SNOW) שלג שלא טופל עדיין על ידי חתולי השלג.

המעליות Ski Lifts:
מעליות סקי (Ski Lifts) משמשות את הגולשים לעליה מתחתית המדרון אל פסגת המדרון או אל אחת מתחנות ההתחלה לגלישה. יש לבדוק לפני העליה על המעלית באיזו נקודה יש לרדת (אם המעלית לא מיועדת לגלישה במספר מסלולים) בהתאם לתכנית הגלישה. ישנן מעליות ליחיד, ישנן מעליות לזוגות או לשישה אנשים וישנן מעליות לישיבה וישנן כאלו המיועדות לעמידה (בדרך כלל במסלולים שאינם תלולים, למתחילים. ישנן כמובן מעליות שהן קרוניות (רכבל):

כפתורים, פומה    (Puma): מעלית מסוג (DRAG LIFT) ליחיד בעמידה כשהגולש אוחז ב"כפתור" בין רגליו ונדחף כלפי מעלה. זו מיועדת לגולשים מתחילים במדרונות מתונים.

T-bar גם היא מעלית (DRAG LIFT) המיועדת לשני גולשים בעמידה, גם היא פועלת במדרונות מתונים.

כסאות (chair lift) הן המעליות המוכרות המיועדות לשני אנשים ועד שישה. אלה הם למעשה ספסלים שבעת העליה נסגרים במוט בטחון, נדרשת מיומנות כלשהי לירידה מהמעלית שכן גם העליה וגם הירידה נעשים תוך כדי תנועה.

הגונדולה (GONDOLE) היא למעשה רכבל, קרונית המיועדת למספר גולשים.

Cable car היא למעשה רכבל בעל קרונית גדולה המיועדת למספר רב של גולשים. בדרך כלל תופעלנה על קו 2 קרוניות, האחת עולה כשהשניה יורדת ולהפך.

הציוד:
לנעליים המיוחדות אליהן נתפסים המגלשים קוראים מגפי סקי ( SKI BOOTS) והם אלה המקנים לכף הרגל את היציבה. לתפסנים האוחזים במגלשים קוראים ביינדינגס (BINDINGS) שאותם יכוון כיוון ראשוני איש מקצוע על מנת שאלה יאחזו טוב במגלש ועם זאת ישתחררו בעת הצורך.

המגלשים המוכרים שינו עיצובם בשנים האחרונות ועתה נמצא יותר ויותר גם בחנויות וגם בציוד המושכר את המגלשים מסוג קארבינג (CARVING). אלה מגלשים קצרים יותר המתרחבים בקצותיהם.

מגלשי הסנואובליידס (SNOWBLADES) הם קצרים יותר (60-90 ס"מ) והם נוחים יותר לנשיאה.

מגלשי קרוס קאנטרי (CROSS COUNTRY) אלה מגלשים דקים יחסית המיועדים להליכה במישורים מושלגים. גם הספורט הזה דורש מיומנות וכושר.

הסנואובורד (SNOWBOARD ויש המכנים זאת SHREDDING) הוא הלוח המיוחד לגלישה המעורר קנאה ומיועד בעיקר לצעירים ולמנוסים בגלישה. הנעליים שונות מאלה הנדרשות למגלשיים הרגילים והטכניקה לגלישה שונה.

גוגלס (GOGGLESA) המשקפת להגנה על העיניים ולמניעת סינוור.

מושגים שאנחנו עשויים לשמוע באזור הסקי:
פארק שלג (SNOW PARK) הוא פארק מתוחם באזור הסקי (בגדולים שביניהם) ובו מתקנים מיוחדים ואחזקה מיוחדת של מסלולי הגלישה, בדרך הכניסה כרוכה בתשלום נוסף.

תותח שלג (SNOW GUN) מיועד ליצירת שלג באזורים שנחשפו.

סקי פס (SKI PASS או LIFT TICKET) הם כרטיסים שניתן לקנות לתקופות של החל מחצי יום ועד לעונת הסקי כולה. הכרטיס מאפשר עליה במעליות ולעיתים גם נסיעה בתחבורה הציבורית באזור ולעיתים אף כניסה ושימוש במעליות באתרי סקי סמוכים. הכרטיס אישי ונושא תמונת הגולש.

אפרה סקי (APRE SKI) הפעילות שאחרי הגלישה, בילוי אחר הצהרים , הערב והלילה.

פיצה (נקרא גם SNOW PLAUGH) היא הדרך לעצירה במהלך גלישה על ידי הטייה של המגלשים.

פארלל (PARALEL) היא גלישה במצב של מגלשים מקבילים זה לזה.

קיקר (KICKER) מקפצה לתחילת גלישה.

שוס (SCUSS) תנוחת גוף כפופה לגלישה במהירות (כמו שרואים בתחרויות).

חתול שלג (SNOW CAT) רכב שמיישר את השלג ומהדק אותו.

דאון היל (DOWN HILL) גלישה במדרון בכח הגרביטציה.

קיק טרן (KICK TURN) שיטת פניה למתחילים.

לטרל בולט (LATERAL BULLET) גולש שאיבד שליטה במדרון.

סיידסליפ (SIDESLIP) טכניקה לירידה מבוקרת במדרון.מאמרים נוספים סקי