מרחצאות בטביליסי

  
טריפדיה

קטגוריה מארגן מדינה
חודש שפה סוג הטיול
הצטרף לרשימת התפוצה שלנו
שם
דוא"ל


המרחצאות בטביליסי נמצאות ברובע אבּאנוֹתוּבַּני. הרובע מפורסם בזכות מרחצאות הגופרית שלו אשר נובעים מעל 700 שנה. פרוש השם אבּאנוֹתוּבַּני משתי מילים גאורגיות. "אבּאנוֹ" שפירושו בית מרחץ ו"אוּבַּני" שפירושו רובע או מחוז עירוני. רובע אבּאנוֹתוּבַּני נמצא בצידו המזרחי של נהר הקורה למרגלות מצודת נריקלה לצד רובע מטחי. זהו המקום שעל פי האגדה הבז של וחטנג גורגסלי, מלך ממלכת איבריה, נפל והביא לגילוי מעיינות הגופרית החמים והביא בסופו של דבר להעתקת הבירה הגאורגית של הממלכה ממצחתה לטביליסי.

ברובע אבאנותובני היו במאה ה-13 65 בתי מרחץ אך היום נותרו רק 7 או 8, שהותיק שבהם מהמאה ה-17. בתי המרחצאות בנויים בסגנון פרסי, המבנים בנויים מתחת לאדמה מלבנים אדומות ומעל פני האדמה נמצאת הכיפות שבהם פתחי איוורור. כל הכיפות של בתי המרחץ זהות זו לזו.

אין צורך לחמם את המרחצאות, החימום מגיע מהמיים הנובעים בטמפרטורה הנעה בין 37°C ו-47°C. הביקור במרחצאות מומלץ בין היתר לכאבי עצמות/פרקים כמו דלדול עצם, ליקויים נוירולוגיים, בעיות אורולוגיות ומחלות עור כמו פסוריאזיס ואקזמה.

בשנת 1991 עם עצמאותה של גאורגיה, רבים מבתי המרחץ עברו לידיים פרטיות. המפורסם שהם בתי המרחץ המלכותיים - הוא היה בתי המרחץ של מלכי גאורגיה , בבתי המרחץ אלה ניתן לשכור חדרים נפרדים.
בית מרחץ שונה במקצת ממבני בתי המרחץ האחרים הוא בית מרחץ "אורבליאני", שבניתו נסתימה בשנת 1893 יחודו של בית מרחץ זה הוא  שהוא לא נמצא כמו שאר בתי המרחץ מתחת לפני האדמה וחזיתו תזכיר לנו "מדרסה, פרסית או אוזבקית שחזית מצופה באריחים בצבעים ירוק וכחות.

 מאמרים נוספים טביליסי


טביליסי

בית הכנסת הגדול בטביליסי

שוק הפשפשים של הגשר היבש


שוק הפשפשים של הגשר יבש הוא שוק אמנות חוצות עם שוק פשפשים